Home Grupy wychowawcze
GRUPY WYCHOWAWCZE PDF Drukuj Email

Funkcję opiekuńczo - wychowawczą w naszej placówce spełniają grupy wychowawcze. Zapewniamy całodobową opiekę  z wyżywieniem dla dzieci z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim w dniach nauki szkolnej oraz w weekendy . Obecnie mamy dwie grupy dziewcząt i dwie chłopców. Grupy są zróżnicowane wiekowo. Każda z grup zagospodarowuje w pełni wyposażoną świetlicę w  telewizor, dvd, radio CD, zabawki, czajnik bezprzewodowy, stoliki  z krzesełkami, kanapę, meblościankę, komodę z szufladami. Uczniowie mają możliwość korzystania z pracowni komputerowej,  kuchni szkolnej - gdzie uczą się przygotowywać proste posiłki,  sali gimnastycznej, sali doświadczania świata oraz nowego placu zabaw. Nasza placówka mieści się przy parku miejskim, ogrodach działkowych i tzw. : "małym  lasku", co dodatkowo uatrakcyjnia czas spędzony na świeżym powietrzu. Dzieci śpią w dwuosobowych i trzyosobowych sypialniach. Pod czujnym okiem wychowawców, wychowankowie odrabiają zadania domowe, uczą się, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, ale przede wszystkim doskonalą umiejętności samoobsługowe i radzenie sobie w sytuacjach dnia codziennego. Przebywanie w grupach wychowawczych uczy prawidłowych relacji społecznych, współpracy w grupie, odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych, stwarza możliwość wchodzenia w różne role społeczne, uczy rozwiązywania konfliktów  poprzez dobrą komunikację oraz  daje możliwość nawiązania szczerych przyjaźni na całe życie. Poprzez codzienne wykonywanie czynności takich jak: ubieranie, ścielenie łóżek, mycie się, zamiatanie, odkurzanie, wycieranie kurzu, dyżury na jadalni, szykowanie kanapek nasi uczniowie mogą samodzielnie funkcjonować, na miarę swoich możliwości. Głównym celem grup wychowawczych w naszym ośrodku  jest wszechstronny rozwój dziecka w atmosferze pełnej akceptacji, życzliwości, troski i bezpieczeństwa. W grupach wychowawczych odbywa się wiele ciekawych zajęć integracyjnych i edukacyjnych.: Dzień Bezpiecznego Internetu, Bal Karnawałowy, Pikniki W Jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej, Tradycje Wielkanocne, Z Kulturą Na Ty, Andrzejki, Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży, Bezpieczne Poruszanie Się W Miejscach Publicznych, Z Lasów, Pól i Ogrodów, Uroczysta Kolacja Wigilijna, Bezpieczne Wakacje.

Z całą naszą  energią  w wychowanie  podopiecznych, każdego dnia staramy się podążać za słowami  patrona placówki księdza Jana Twardowskiego :

"To nic, wystarczy kochać, słuchać i obejmować".

FOTORELACJA Z ŻYCIA GRUP WYCHOWAWCZYCH