Home Czerwiec 2016
Czerwiec 2016
CENTRUM WCZESNEGO WSPOMAGANIA ROZWOJU DZIECKA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

W porozumieniu z organem prowadzącym, Powiatem Dzierżoniowskim, w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej, uruchomiono wczesne wspomaganie rozwoju dziecka.

 

alt

 
Z WIZYTĄ W CENTRUM PIENIĄDZA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

 

Tradycją już jest, że w czerwcu każdego roku podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej wyjeżdżają do Warszawy, by odwiedzić na Krakowskim Przedmieściu miejsce zamieszkania patrona - ks. Jana Twardowskiego oraz złożyć kwiaty na jego grobie w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
Podczas tego wyjazdu odwiedziliśmy również Zamek Królewski, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej pt. "Wizyta u króla". Poznaliśmy życie dworskie i funkcję ceremoniału, różne rodzaje wizyt (audiencja, wizyta prywatna). Wędrówka po wybranych salach była dla nas okazją do rozmowy o życiu codziennym i przywilejach władzy królów polskich.
Bardzo ciekawym punktem programu była wizyta w nowo otwartym Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka. Przeżyliśmy tam fascynującą podróż w czasie i przestrzeni do najważniejszych miejsc związanych z historią pieniądza. Byliśmy świadkami narodzin monety i banknotu, w skarbcu mogliśmy wziąć do ręki sztabę złota. Spacerując po Ulicy Bankowej, przenieśliśmy się do XIX i XX wieku - epoki, w której rodziła się polska bankowość i rozkwitały instytucje finansowe. Przywitał nas Leopold Kronenberg - warszawski bankier i finansista, który opowiedział o swoim życiu i działalności. Poczuliśmy atmosferę parkietu giełdowego warszawskiej GPW i nowojorskiej Wall Street.
Nie zapomnieliśmy odwiedzić Warszawskiej Syrenki. Był również czas na przepyszne lody w stolicy.
Zmęczeni, ale radośni i pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwie do domów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Powiatowy Festiwal Integracji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

III Powiatowy Festiwal Integracji w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego odbył się 14 czerwca w Piławie Górnej. W tym roku z okazji 10. rocznicy nadania imienia placówce festiwal został zorganizowany pod nazwą "W ogródku księdza Jana Twardowskiego".

 

Festiwal był podsumowaniem projektu "Podróż w dorosłe życie - Odkrywając siebie, odkrywam świat". Projekt realizowany był od stycznia do czerwca tego roku, a na jego przeprowadzenie ośrodek pozyskał środki w ramach programu "Bank Ambitnej Młodzieży" z fundacji Banku Zachodniego.

 

Wiodącym tematem projektu było nabywanie umiejętności, wiedzy prostej i głębokiej przydatnej w dorosłym życiu. Ważnym elementem projektu było wzbudzenie chęci do zaplanowania rozwoju osobistego, wykształcenie umiejętności związanych z przedsiębiorczością, autoprezentacją i zarządzaniem czasem. Poprzez udział w nim każdy uczestnik przeżywał przygody, poznawał nowe miejsca, rozwija swoje pasje, zainteresowania.

 

W ramach projektu odbyły się: prezentacje zawodowe "Z - jak zawodowiec", spotkania z przedstawicielami różnych zawodów, wycieczki zawodoznawcze, treningi piłkarskie oraz pięciodniowy wyjazd do Torunia śladami znanego podróżnika Tony'ego Halika i astronoma Mikołaja Kopernika.

 

Całej wtorkowej imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna Czesława Czaplińskiego, pt. "Można odejść na zawsze by stale być blisko. Ks. Jan Twardowski w 100-lecie urodzin", która przyjechała do placówki z Warszawy z Instytutu Jana Pawła II. Nie zabrakło występu artystycznego uczniów SOSW pt. "Ks. Jan Twardowski - przyjaciel dzieci". Dodatkowo dla przybyłych, bo w zabawie uczestniczyli przedstawiciele: PP nr 2 w Dzierżoniowie, PN w Bielawie, PP w Piławie Górnej, SP nr 5 w Dzierżoniowie, Gimnazjum nr 1 w Dzierżoniowie, SOSW w Dzierżoniowie oraz OREW w Dzierżoniowie przygotowano wiele zabaw i konkursów.

 

Festiwal objęty był patronatem i dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie (Powiatowy Grant Oświatowy) oraz PCPRiOZ w Dzierżoniowie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Powiatowy Festiwal Integracji PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek