Home Wrzesień 2016
Wrzesień 2016
ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Ala   

Dnia 9 września 2016 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pierwszej Pomocy.
Inicjatorem święta pierwszej pomocy jest Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża.
W tak istotnym dniu warto przypomnieć sobie, jak powinna zostać przeprowadzona pierwsza pomoc.

Pierwsza pomoc. Tego nie możesz nie wiedzieć!

Pierwsza pomoc to wszystkie czynności mające uratować osobę, która nagle znalazła się w obliczu zagrożenia zdrowia lub życia.
Co powinieneś robić chcąc udzielić pierwszej pomocy?

Po pierwsze - sprawdź, czy ty i poszkodowany jesteście w miejscu bezpiecznym,
nienarażeni na kolejne wypadki.

Po drugie - oceń stan poszkodowanego, jeśli jest poważny poproś konkretną osobę o wezwanie pogotowia.
Jeśli jesteś sam zadzwoń na 112 jeszcze przed podjęciem działań ratowniczych.

Po trzecie - podejmij działania ratownicze. Jeśli poszkodowany nie oddycha rozpocznij masaż serca.
Najważniejsza informacja, o której musisz pamiętać:

30 uciśnięć na 2 wdechy.


Wcześniej koniecznie udrożnij drogi oddechowe poszkodowanego.

 

20160909 103923

20160909 105930

20160909 110232

20160909 110747

 
Festiwal Teatrów i Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Dnia 21.09.2016 roku uczniowie z naszej placówki uczestniczyli
w IV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla dzieci "DZIECINADA" we Wrocławiu.
Przedstawienie "Cyrk bez przemocy" zrobiło na naszych podopiecznych ogromne wrażenie. Profesjonalizm, humor i efekty specjalne widowiska zasługiwały na szczególne wyróżnienie. Dodatkowym atutem przedstawienia były liczne występy akrobatów.
Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w Muzeum Pana Tadeusza. Uczniom bardzo podobały się efekty multimedialne i ściana parowa.

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

bas bal 1

 

 
DZIEŃ SERCA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Dnia 28.09.2016 roku odbył się w naszej placówce Światowy Dzień Serca. Happening rozpoczął się gimnastyką przy muzyce poprowadzoną przez uczniów. W tym roku poza zdrowotnym aspektem dbania o serce poruszyliśmy temat zdrowia psychicznego i czynienia dobra, ponieważ uśmiech drugiego człowieka to także forma terapii dla naszych serc. Wszyscy uczniowie i pracownicy placówki mieli okazję zapoznać się z zasadami zdrowego stylu życia, zmierzyć ciśnienie, sprawdzić swoją wiedzę na temat dbania o serce.
Na pamiątkę każdy otrzymał ulotkę - serduszko .
A o to kilka rad jak dbać o serce :
1. BĄDŹ AKTYWNY - ZABIERZ SERCE NA SPACER
2. JEDZ TŁUSTE RYBKI
3. OGRANICZ SÓL I CUKIER
4. ZAMIEŃ COLĘ NA ARONIĘ
5. DO KAŻDEGO POSIŁKU JEDZ OWOCE I WARZYWA
6. JEDZ ORZECHY I PEŁNOZIARNISTE PRODUKTY
7. ZNAJDŹ CZAS NA RELAKS
8. WYŚPIJ SIĘ
9. STRES TO NAJWIĘKSZY WRÓG
10. POKOCHAJ SWOJE SERCE - ONO BIJE DLA CIEBIE

 

dz ser 1

 

dz ser 1

 

dz ser 1

 

dz ser 1

 

dz ser 1

 

dz ser 1

 

dz ser 1

 

dz ser 1

 
V MAŁY FESTIWAL "TY i JA" W PIŁAWIE GÓRNEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

          Aby przybliżyć główne wydarzenia związane z Europejskim Festiwalem Filmowym Integracja "Ty i Ja", które mają miejsce w Koszalinie, wiele miejscowości w Polsce organizuje mniejsze odpowiedniki tego Festiwalu. Po raz piąty była wśród nich Piława Górna. Organizatorami imprezy byli: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Piławie Górnej, funkcjonujący przy nim Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka w Piławie Górnej. 8 września 2016 w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się prezentacja festiwalowych filmów. Tegoroczne hasło przewodnie "Mistrzowie sportu, mistrzowie życia" bardzo dobrze wpisało się w główną ideę Festiwalu, którą jest ukazywanie w jaki sposób osoby chore i niepełnosprawne radzą sobie w codziennym życiu, przezwyciężają słabości, cieszą się życiem, spełniają swoje marzenia, odnoszą sukcesy . Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć cztery filmy dokumentalne: Szpila, Olimpijczycy, Królowa ciszy, Mój tata rockman. Niektóre z nich powstały w wersji z audiodeskrypcją, dzięki czemu w seansach mogły uczestniczyć osoby niedowidzące oraz niewidome. W przerwach między blokami filmowymi swoje zdolności taneczne i wokalne zaprezentowali uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej oraz uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Starosta Dzierżoniowski Pan Janusz Guzdek i Burmistrz Piławy Górnej Pani Zuzanna Bielawska. Już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Małego Festiwalu "Ty i Ja" w przyszłym roku.

 

ma fest 1

 

ma fest 1

 

ma fest 1

 

ma fest 1

 

ma fest 1

 

ma fest 1

 

ma fest 1

 

ma fest 1

 
MAŁY FESTIWAL "TY I JA" W PIŁAWIE GÓRNEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Po raz piąty w Piławie Górnej, 8 września 2016 r. odbędzie się Mały Festiwal "Ty i Ja", organizowany w ramach 13. Europejskiego Festiwalu Filmowego "Integracja Ty i Ja" w Koszalinie. Tegorocznej edycji przewodzi hasło "Mistrzowie sportu. Mistrzowie życia".
Głównym celem przedsięwzięcia jest ukazanie ogromnego potencjału osób niepełnosprawnych, problemów na jakie napotykają oraz ich integracji ze środowiskiem. Wśród zaprezentowanych filmów znajdą się pozycje w wersji z audiodeskrypcją, dzięki czemu w seansach będą mogły uczestniczyć osoby niedowidzące i niewidome.
Organizatorami festiwalu są: Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej, Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Miejski Ośrodek Kultury i Biblioteka w Piławie Górnej.
Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury w Piławie Górnej, ul. Piastowska 40, w godzinach od 9 00 do 13 00.
Patronat honorowy nad imprezą obejmują: Pan Janusz Guzdek Starosta Dzierżoniowski oraz Pani Zuzanna Bielawska Burmistrz Piławy Górnej.
Patronat medialny sprawują lokalne media.

 

 Mały Festiwal 2016