Home Marzec 2010
Marzec 2010
Tradycje wielkanocne PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

 

Święta Wielkanocne to wyjątkowy okres w roku. Kosciół katolicki uznaje święto to za najważniejsze w roku. Większość polaków również w te dni poświęca czas na uczestnictwo nabożeństwach kościelnych a także na spotkania w gronie rodzinnym. Z okresem Świąt Wielkanocnych wiąże się wiele tradycji, część z nich jest zachowywana do dziś, na lany poniedziałek nazywany również Śmigusem -dyngusem.

Oczywiście święta te są poprzedzone okresem specjalnych przygotowań, np część z nas robi świateczne porządki, nawet nie zdając sobie sprawy iż należą one do tradycji, symbolizują bowiem usuwanie śladów zimy a jednocześnie zła i chorób z naszych domów.

 

Przygotowujemy również święconkę , którą zanosimy w pięknie ozdobionych koszyczkach do kościoła w celu poświęcenia produktów. W koszyczku wielkanocnym nie może przede wszystkim zabraknąć jajek które są symbolami  nowego życia, zwykle mamy je w postaci kolorowych pisanek, baranka zazwyczaj wykonanego z czekolady lub cukru. Baranek symbolizuje umęczonego Chrystusa. Poświęcić należy również: chleb, wędlinę, chrzan, pieprz, ciasta świąteczne i sól.

Na stole wielkanocnym obok mięs i ciast stawiamy koszyk ze święconką. Śniadanie wielkanocne rozpoczyna się zazwyczaj od dzielenia się poświęconym jajkiem, podobne jest w swej formie i symbolice do bożonarodzeniowego łamania się opłatkiem.

 

 

 

 

 
IX Integracyjny Rajd Osób Niepełnosprawnych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

 

Każdy taki rajd zbliża osoby niepełnosprawne z pełnosprawnymi. Uczestnicy rajdu nie tylko mierzą się ze sobą i swoimi słabościami, ale również bardzo chętnie zwiedzają okolice.

 

 

 

 

 

 
III Szkolny Konkurs Recytatorski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

 

III Szkolne spotkania z poezją Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.