Home Marzec 2014
Marzec 2014
Szkolny Konkurs Recytatorski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Dnia 13. 03. 2013 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej odbył się  Szkolny Konkurs Recytatorski  poezji Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i ks. Jana Twardowskiego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym

W konkursie wzięli udział  uczniowie naszej placówki, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz jeden uczeń Szkoły Specjalnej w Lanskroun, który z grupą czeską w ramach współpracy międzynarodowej przebywał w tym czasie w naszej placówce.

Uczestnicy z dużym zaangażowaniem  recytowali wiersze. Konkursowi towarzyszyła miła i radosna atmosfera uświetniona występem muzycznym wychowanków koła recytatorskiego i logorytmicznego działającego w naszej szkole.

 

 

 

Więcej…
 
Żółty żonkil - symbol życia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

"Pola nadziei" to międzynarodowy program realizowany przez hospicja, którego celem jest nie tylko pozyskiwanie pieniędzy na rzecz hospicjów, lecz także propagowanie niesienia bezinteresownej pomocy chorym i cierpiącym. Uczniowie i nauczyciele naszej placówki w niedzielę 30 marca już po raz drugi wzięli udział w tej kampanii.

Chcąc wspomóc Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci uczniowie wraz z opiekunami, za zgodą księdza prałata, zbierali datki przed kościołem, po porannych mszach. Za składane datki dziękowali wręczając żonkile, żółte balony z logo Fundacji oraz ulotki. Rozdawane żonkile uczniowie zerwali z własnego poletka. Wcześniej, wspólnie z nauczycielami i innymi pracownikami placówki zakupili cebulki kwiatów, zasadzili je oraz gorliwie pielęgnowali.

Dzięki zaangażowaniu uczniów oraz ofiarności mieszkańców Piławy Górnej, podczas kwesty udało się zebrać kwotę 1.210,19 zł, która została przekazana na konto Fundacji. Koordynatorem projektu w placówce jest Anna Rozciecha.

 

 

 

 

Więcej…
 
DZIEŃ SAMODZIELNOŚCI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Dnia 19.03.2014 r. odbył się  w naszej placówce Dzień Samodzielności. Uczniowie najmłodszych klas pod czujnym okiem wychowawców grup wychowawczych  uczyli się od starszych kolegów jak samodzielnie poradzić sobie w sytuacjach dnia codziennego . Dzieci ćwiczyły samodzielne ubieranie się, szykowanie kanapek, ścielenie łóżek, mycie się, zamiatanie podłogi, wyrzucanie śmieci i spędziły noc  w grupach wychowawczych. Najmłodsi uczniowie bawili się w poszukiwanie skarbu piratów, piekli ciasteczka, korzystali z nowego placu zabaw i z wielu innych atrakcji przygotowanych w tym dniu specjalnie dla nich. Dzień Samodzielności był doskonałą okazją do super zabawy  i  zawierania nowych przyjaźni. W kolejnych Dniach Samodzielności wezmą udział uczniowie starszych klas, którzy na co dzień nie przebywają w grupach wychowawczych.

 

 

 

Więcej…
 
AKADEMIA PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Piławie Górnej pierwszy raz wzięli udział w projekcie "Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom".

Dzięki Akademii Przyjaciół Pszczół nasi uczniowie zdobyli nową wiedzę, a niektóre dzieci polubiły miód. Uczniowie z klasy piątej i szóstej, w oparciu o wybrane elementy ze scenariuszy zapoznały się z wyglądem i budową pszczół, pracą jaką wykonują, środowiskiem, w którym żyją i ich ważną rolą dla człowieka.

Uczniowie klas młodszych wykonywali różnymi technikami prace plastyczne: były więc ule i pszczółki. Pszczelarz - pan Gienek podarował nam kilka słoików miodu z ubiegłorocznych zapasów i obiecał zaprosić nas do siebie na nowe zbiory. Dzieciakom taka słodka niespodzianka bardzo się podobała - wszyscy chętnie zajadali pyszny miodzik. W całej placówce "fruwały" pszczółki, a nasza pszczółka Marlenka poprowadziła taneczny korowód wesołych owadów na łąkę, na której jej koleżanki pracowicie uwijały się już na żółtych mleczach. Tekst i fotorelacja zostały przesłane na konkurs AKADEMIA PRZYJACIÓŁ PSZCZÓŁ.

 

 

 

 

 

 
VI Turniej Warcabowy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

W dniach 18.03.-19.03.2014r. w naszej placówce odbył się VI Turniej Warcabowy o Puchar dyrektora Placówki.

W kategorii JUNIOR zwyciężyli:

I MIEJSCE - EMIL

II MIEJSCE - PAWEŁ

III MIEJSCE - PAULINA

Kategoria OPEN:

I MIEJSCE - ADAM

II MIEJSCE - MARTYNA

III MIEJSCE - DAWID

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy i drobny upominek. Ponadto osoby, które znalazły się na podium otrzymali medale i nagrody rzeczowe. Zwycięzcy obu kategorii dodatkowo dostali puchar.

 

 

 

Więcej…
 
Światowy Dzień Wody PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

W piątek 21 marca w naszej szkole obchodzono Światowy Dzień Wody, który przypada 22 marca. ?Woda i energia? to temat przewodni tegorocznych obchodów Światowego Dnia Wody. Celem happeningu było dostarczenie uczniom wiedzy na temat sposobów oszczędzania wody. Dzieci dowiedziały się , że dostęp do wody w wielu rejonach świata jest bardzo utrudniony, dlatego warto ją szanować i wykorzystywać w sposób racjonalny. Podczas happeningu uczniowie oglądali prezentację multimedialną - Czysta woda. Mogli również podpisać deklarację bycia przyjacielem wody. Na zakończenie każdy dostał kubek wody do picia.

 

 

 

 

Więcej…
 
PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

 

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy im. ks. J. Twardowskiego w Piławie Górnej od września 2009 roku realizuje projekt "Przyjaźń bez granic". Międzynarodowa współpraca ze szkołą specjalną w Lanskroun trwa już pięć lat.

W ramach projektu od 24.03.-28.03.2014 roku nasza placówka gościła przyjaciół z Czech. Niepełnosprawni uczniowie z Polski i z Czech uczestniczyli w wielu ciekawych zajęciach:

- zajęcia artystyczne "Kraina przyjaźni polsko - czeskiej",

- wycieczka na basen do Bielawy,

- zajęcia rękodzielnicze w Warsztacie Terapii Zajęciowej,

- zajęcia relaksacyjne w sali doświadczania świata,

- konkurs recytatorski.

Nasi wychowankowie wraz z przyjaciółmi z Czech odwiedzili zakład krawiecki oraz wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Teatru.

Największą atrakcją był Międzynarodowy Mecz Piłki Ręcznej z udziałem szczypiornistów z Żagwi Dzierżoniów. Do wspólnej zabawy zachęcały cherlederki z naszego ośrodka i głośne brzmienie bębna. Wspólna zabawa pozwoliła niepełnosprawnym uczniom poznać zasady gry i uwierzyć we własne możliwości. Czas spędzony ze szczypiornistami z Żagwi Dzierżoniów dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Aby zachęcić dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu piłkarze ręczni wręczyli wychowankom wejściówki na mecz o mistrzostwo II ligi.

Działania w ramach projektu "Przyjaźń bez granic" zostały zrealizowane  dzięki wsparciu finansowemu ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie.

Koordynatorami projektu są: pani Magdalena Fijak i pani Agnieszka Jurcewicz.

 
 
KONKURS PLASTYCZNY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

 

Na  przełomie lutego i marca uczniowie  niemal ze wszystkich klas i grup wychowawczych wzięli udział w szkolnym konkursie plastycznym, pt  "Moja mleczna farma". Konkurs odbył się w oparciu o program, w którym bierzemy udział już drugi rok - "Mam kota na punkcie mleka".

 

 

 

Więcej…