Home Marzec 2015
Marzec 2015
DZIEŃ SAMODZIELNOŚCI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Dnia 04.03.2014 roku odbył się w naszej placówce Dzień Samodzielności. Do grup wychowawczych starsi wychowankowie zaprosili maluszków z klas I-III. Dzieci wspólnie się bawiły, poznawały starszych kolegów, podejmowały próby samodzielnego ścielenia łóżka, posługiwania się sztućcami, przygotowania prostych posiłków, porządkowania. Ćwiczyły również samodzielne mycie się oraz ubieranie. Dni Samodzielności są  okazją do doskonalenia czynności dnia codziennego wśród najmłodszych uczniów i integracji maluszków ze starszymi rówieśnikami. Starsi wychowankowie bardzo dbali o swoich młodszych kolegów, organizowali im różne zabawy, czytali bajki na dobranoc i we wszystkim pomagali.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

W dniach 09-13 marca 2015 roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej gościł uczniów i nauczycieli ze Szkoły Specjalnej w Lanskroun. Dla czeskich przyjaciół przygotowano wiele atrakcji: warsztaty artystyczne, zajęcia muzyczno-ruchowe, zajęcia metodą Weroniki Sherborne, relaksację w sali doświadczania świata, wyjazd na basen oraz zwiedzanie atrakcji turystycznych Ząbkowic Śląskich. Wizyta czeskich przyjaciół to efekt realizacji projektu "Przyjaźń bez granic", dofinansowanego z grantu oświatowego, ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie. Wymiana międzynarodowa uczniów trwa już szósty rok i wciąż sprawia wiele radości podopiecznym obu szkół. Uczniowie uczą się od siebie nawzajem , przełamują bariery językowe i zacieśniają więzy przyjaźni. Spotkania polsko-czeskie są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń dla nauczycieli, a młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie pozwalają promować swoje zdolności i osiągnięcia nie tylko w kraju, ale także zagranicą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
BLIŻEJ SIEBIE - DALEJ OD NARKOTYKÓW PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Dnia 19.03.2015 roku wychowankowie grup wychowawczych wzięli udział w zajęciach "Bliżej siebie - dalej od narkotyków". Celem spotkania było przypomnienie uczniom dlaczego nie warto brać narkotyków, przypomnienie atrakcyjnych, zdrowych i bezpiecznych form spędzania wolnego czasu oraz zapoznanie dzieci z cechami i zachowaniami osób uzależnionych - narkomanów.
Wychowankowie obejrzeli film "Tajemnica zaginionej skarbonki", który opowiada historię Michała i jego młodszej siostry Kasi. Chłopiec jest dorastającym nastolatkiem i daje się namówić starszym kolegom do wzięcia narkotyków. Z czasem nałóg staje się silniejszy, Michał uzależnia się coraz bardziej, traci kontakt z bliskimi i okrada młodszą siostrę. Z pomocą Michałowi przybywają postacie z kreskówek, które zabierają chłopca do wnętrza jego mózgu, pokazują mu co się z nim dzieje, jak zmienia się jego wygląd, dlaczego przestaje mu zależeć na sobie i osobach, które kocha. Kasia bardzo wspiera swojego brata i sygnalizuje problem rodzicom. Michała jednak ciągle kusi "szary dymek" - narkotyk, który namawia go do złego. Na szczęście kiedy Michał spostrzega, że jego młodsza, ukochana siostra sięga po pudełko z narkotykami, przestaje słuchać "szarego dymka" - narkotyku i ratuje siostrę. Przy ogromnym wsparciu rodziny Michał wychodzi z nałogu narkotykowego. Po filmie uczniowie przedyskutowali problem narkomanii wśród dzieci i młodzieży, dopasowali cechy i zachowania narkomanów zaobserwowane w filmie i przykleili je na szarych, smutnych postaciach z brystolu z napisem narkomani. Następnie wychowankowie opisali swoje cechy i zachowania, które przykleili na postaciach z brystolu w jaskrawych kolorach, namalowali im uśmiechnięte buzie i podpisali : uczniowie naszej szkoły. Wspólnie omówione prace, dzieci rozwiesiły na terenie placówki, aby ostrzegały wszystkich, że:

NIE WARTO BRAĆ NARKOTYKÓW!!!

Na koniec zajęć uczniowie bawili przy muzycznej gimnastyce, relaksowali się robiąc sobie nawzajem masażyki i rysowanki na plecach.
Wszyscy wychowankowie grup wychowawczych zgodnie stwierdzili :

BLIŻEJ SIEBIE TO DALEJ OD NARKOTYKÓW !!!

 

 

 

 

 

 

 

 
DETEKTYWI POSZUKUJĄ WIOSNY PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

DETEKTYWI Z GRUP WYCHOWAWCZYCH POSZUKUJĄ WIOSNY


Dnia 18.03.2015 roku wychowankowie z grup wychowawczych z naszej placówki postanowili sprawdzić czy wiosna zawitała do parku. Uczniowie zabrali ze sobą odpowiedni, szpiegowski sprzęt, koce, ciepłą herbatę, kiełbaski, aparat fotograficzny i wyruszyli na Górę Parkową. Młodzież od razu zabrała się do pracy, aby niczego nie przegapić. W promieniach słońca wychowankowie bardzo dokładnie oglądali przez lupę drzewa, krzewy, szukali co w trawie piszczy. Uczniom udało się odnaleźć wiele wiosennych zwiastunów : przebiśniegi, pąki na drzewach, pierwsze źdźbła zielonych roślin. Zabawa w detektywów sprawiła naszym podopiecznym wiele radości. Była to również świetna okazja do zapoznania uczniów z gatunkami roślinnymi piławskiego parku. Po ciężkiej detektywistycznej pracy przyszedł czas na zasłużony odpoczynek, pieczone w ogniu kiełbaski i rozmowy przy kubku gorącej herbaty. Już wkrótce wychowankowie znów zabawią się w detektywów, ale tym razem planują poszukać wiosny w ogródkach działkowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej…
 
PRZYJACIELE PSZCZÓŁ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Nasza placówka  po raz drugi przystąpiła do programu "Z kujawskim pomagamy pszczołom". W tym roku jest to już V edycja. W ramach Akademii Przyjaciół Pszczół uczniowie ze szkoły podstawowej wzięli udział w konkursie z wiedzy na temat programu i wygrali nagrodę w postaci materiałów edukacyjnych i scenariuszy, które na pewno zostaną wykorzystane na różnych zajęciach. Głównym celem V - jubileuszowej odsłony programu jest zwrócenie uwagi na istotny wpływ pszczół  na całe środowisko, ich rolę w zapylaniu i ukazanie tego, jak wiele zawdzięczamy tym pożytecznym i wyjątkowym owadom.

 

pszcz 1

 

pszcz 1

 

pszcz 1

 

pszcz 1