Home Październik 2015
Pażdziernik 2015
Od serca dla serca PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

integracyjne bicie rekordu w RKO, w Piławie Górnej

Dnia 16 października 2015 roku, w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, odbyło się ogólnopolskie bicie rekordu w resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Organizatorami przedsięwzięcia w Piławie Górnej była Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ks. Jana Twardowskiego. Do wspólnej akcji organizatorzy zaprosili uczniów i nauczycieli z Gimnazjum im. Zesłańców Sybiru, Przedszkola Publicznego i Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego. Wszyscy uczestnicy spotkania z wielkim zaangażowaniem podjęli wyzwanie. Udzielanie pierwszej pomocy było prowadzone na sześciu fantomach, pod czujnym okiem strażaków ? ochotników i ratownika medycznego.

 

 

 

Więcej…
 
XI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Dnia 21.10.2015r. odbył się w naszej placówce XI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Zdrowiu. W imprezie wzięło udział osiem pięcioosobowych zespołów  z placówek województwa dolnośląskiego. Celem konkursu było zachęcenie osób z niepełnosprawnością intelektualną do zdrowego stylu życia. Uczestnicy rozwiązywali test o zdrowiu oraz wykonywali różnorodne działania prozdrowotne. Uczestnikom towarzyszył dobry humor i uśmiech. Wszyscy obiecali, że wrócą do nas za rok.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PORA NA POMIDORA PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

CZYLI JAK TU NIE KOCHAĆ  POLSKICH WARZYW I OWOCÓW


Celem działań edukacyjnych podjętych z myślą o najmłodszych, jest przekazanie im wiedzy o polskich warzywach i owocach oraz zachęcenie do ich regularnego jedzenia. Aby przekonać dzieci do spożywania 5 porcji owoców i warzyw dziennie, a tym samym do dbania o swoje nawyki żywieniowe, nasza szkoła przystąpiła do programu "Pora na pomidora - czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców". 28 października 2015 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wraz z nauczycielami przygotowali dzień owocowo - warzywny. Od rana wychowankowie uczestniczyli w różnych działaniach, były to między innymi:
- pogadanka z panią pielęgniarką,
- obejrzenie prezentacji multimedialnej "Jemy zdrowo i kolorowo",
- poznawanie owoców i warzyw za pomocą zmysłów,
- układanie z rozsypanki literowej wyrazu pomidor,
- wyszukiwanie polskich warzyw i owoców w książkach,
- degustacja warzyw i owoców,
- wysłuchanie wierszy i rymowanek o warzywach i owocach ( "Pomidor" Jana Brzechwy, "Przyszła jesień do ogródka" Ludwika Wiszniewskiego, "Rzepka" Juliana Tuwima, "Warzywa" Juliana Tuwima, "Spadła grusza", "Na straganie" Jana Brzechwy).
- malowanie farbami na dużych arkuszach papieru prac przedstawiających polskie owoce i warzywa,
- wyklejane kawałkami z bibuły konturów obrazka przedstawiającego pomidora,
- śpiewanie piosenek o warzywach i owocach,
- zabawa tematyczna w pomidora.

 

 

 

 

 

 
Zakochani w Kazimierzu Dolnym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

Kazimierz Dolny to fantastyczne miasto, malowniczo położone na prawym brzegu Wisły, w trójkącie turystycznym Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. Niewiele jest miast w Polsce o tak specyficznym klimacie, urokliwych zakątkach i pięknej starówce, pamiętającej odległe czasy. Dzięki temu Kazimierz Dolny jest słynnym nadwiślańskim kurortem, chętnie odwiedzanym przez ludzi zwyczajnych i niezwyczajnych. Na początku października uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać przez pięć dni wszystkie kazimierskie atrakcje : zwiedzanie zabytków, podziwianie obrazów w galeriach, rejs statkiem po Wiśle, rajd samochodami terenowymi po wąwozach, smakowanie regionalnych potraw . Wszyscy uczestnicy wycieczki po kilka razy głaskali pomnik psa, gdyż jak mówi legenda, tylko wtedy będą mogli powrócić do Kazimierza. Wyjazd był zorganizowany w ramach projektu KULTURKA.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej…
 
ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA 2015 w rytmie rock and rolla PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

1. BĄDŹ AKTYWNY - ZABIERZ SERCE NA SPACER
2. JEDZ TŁUSTE RYBKI
3. OGRANICZ SÓL I CUKIER
4. ZAMIEŃ COLĘ NA ARONIĘ
5. DO KAŻDEGO POSIŁKU JEDZ OWOCE I WARZYWA
6. JEDZ ORZECHY I PEŁNOZIARNISTE PRODUKTY
7. ZNAJDŹ CZAS NA RELAKS
8. WYŚPIJ SIĘ
9. STRES TO NAJWIĘKSZY WRÓG

POKOCHAJ SWOJE SERCE - ONO BIJE DLA CIEBIE

 

 

 

 

 

 

 
Z WIZYTĄ U CZESKICH PRZYJACIÓŁ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

W dniach 19-23.10.2015 roku odwiedziliśmy przyjaciół z Lanskroun. Tradycją jesiennych spotkań polsko-czeskich jest udział w międzyszkolnej olimpiadzie sportowej HRY . Zwiedziliśmy wspaniałą wystawę atrakcji cyrkowych, byliśmy w kinie i posmakowaliśmy pysznej czekolady w zamkowej kawiarni. Bardzo lubimy jeździć do Czech. Wspólne warsztaty, rozmowy przy herbatce, tańce pozwalają nam jeszcze lepiej poznać czeskich kolegów. Już nie możemy się doczekać, kiedy Czesi przyjadą do nas.

 

 

 

 

 

Więcej…
 
Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   
W ostatnim tygodniu października uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego w Piławie Górnej przypominali  sobie  jak zdrowo się odżywiać i  aktywnie spędzać czas.  Dzieci uczyły się,   co znaczy kupować naprawdę dobry i zdrowy chleb oraz  pod czujnym okiem wychowawców same próbowały  swoich sił w jego pieczeniu. Wszystkie klasy przez tydzień omawiały etapy powstawania chleba. Podopieczni poznawali odżywcze i zdrowotne właściwości chleba, brali udział w muzycznej gimnastyce. Działania odbywały się w ramach kampanii "Tydzień dobrego chleba i zdrowego stylu życia",  którą honorowym  patronatem  objęli:  Minister Edukacji Narodowej, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatnim elementem projektu było zorganizowanie dnia podsumowującego wydarzenia z całego tygodnia, według indywidualnych pomysłów szkół.  Ponieważ w ferworze zajęć zapominamy jak wielką rolę odgrywa  rozmowa przy stole, postanowiliśmy uczcić zakończenie kampanii wspólnym biesiadowaniem. Przy odświętnie nakrytych stołach, wszyscy mieli okazję delektować się własnoręcznie pieczonym chlebem, domowymi wyrobami i smakołykami. Popijając wodę z cytryną uczestnicy spotkania mogli na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i tak zwyczajnie pobyć ze sobą.
 
 
 
 
 
Więcej…