Home Przyjaźń bez granic
PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC
RÓWNAĆ SZANSE 2012 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Marek   

 

Od stycznia 2013 roku do czerwca 2013 bierzemy udział w projekcie "Przyjaźń bez granic - kontynuacja" w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse 2012.

W dniach 13.05.-17.05.2013r. gościliśmy przyjaciół ze Szkoły Specjalnej w Lanskroun. Niepełnosprawni uczniowie z Polski i Czech uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Międzygórza. Był to wyjazd nie tylko integracyjny ale przede wszystkim doskonalący umiejętności życia codziennego. Beneficjenci projektu samodzielnie przygotowywali posiłki oraz dbali o porządek w miejscu noclegowym. Dodatkowym zajęciem młodzieży była praca w gospodarstwie agroturystycznym ( karmienie zwierząt domowych, murowanie grilla, wywieszanie prania, itp.)

Wychowankowie aktywnie spędzali również czas wolny: na szlakach turystycznych podziwiali piękno przyrody górskiej, zwiedzili Śnieżnicki Park Krajobrazowy, kościół św. Józefa, wodospad Wilczki, byli na górze Marii Śnieżnej. Wieczorami podopieczni obu placówek bawili się przy ognisku i dyskotece.

17 maja 2013 roku na boisku szkolnym odbył się dzień polsko - czeski. Wychowankowie i uczestnicy piławskiego ośrodka, goście z Czech oraz dzieci z Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego w Dzierżoniowie uczestniczyli w warsztatach: piłkolandia, na sportowo, król strzelców, nasi przyjaciele, świat zmysłów, malowanie twarzy i robienie tatuaży, kwiaty z bibuły, zabawy z psem, stoisko fotograficzne, kolorowa biżuteria. Główną atrakcją imprezy było kino plenerowe z popcornem i pokaz baniek mydlanych. Dla uczestników imprezy były kiełbaski z grilla. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały drobny upominek.

Działania w ramach projektu "Przyjaźń bez granic - kontynuacja" zostały zrealizowane  dzięki wsparciu finansowemu ze Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie, Polsko - Amerykańskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży oraz prywatnym sponsorom.  Głównym sponsorem dnia polsko - czeskiego była firma Volvo Polska Sp. z o.o. z Wrocławia.

 

WIZYTA NA WYSPIE KONI

Dnia 12.03.2013 r. zabraliśmy naszych czeskich przyjaciół do stadniny koni w Ostroszowicach. Dzieci uczyły się jak trzeba dbać o konie i co lubią jeść te piękne zwierzęta. Największą atrakcją były przejażdżki konne pod okiem instruktorek. Po zakończonym programie hipoterapeutycznym wszyscy piekli kiełbaski przy ognisku. Pani ze stadniny przygotowała liczne konkursy i zagadki, za które dzieci otrzymały skromny upominek i pamiątkowe naklejki "Wyspa Koni".

 

 

 

 

V MIĘDZYNARODOWY MECZ INTEGRACYJNY POLSKA - CZECHY

Dnia 14.03.2013 r. odbył się w naszej placówce V Międzynarodowy Mecz Integracyjny.

Wzięli w nim udział piłkarze z Klubów sportowych : "Piławianka" i "Lechia" oraz dzieci z naszej placówki i z zaprzyjaźnionej Szkoły Specjalnej w Lanskroun. Jak co roku emocje sięgały zenitu, ale wszyscy piłkarze stosowali zasadę fair play. Na trybunach kibice z flagami i pomponami w kolorach barw narodowych Polski i Czech dopingowali swoje drużyny. Po emocjonującej walce mecz zakończył się remisem. Sportowcy otrzymali pamiątkowe medale i puchary.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z WIZYTĄ W CZESKIM MIEŚCIE LANSKROUN

W dniach 22.04-26.04.2013 r. młodzież z naszego ośrodka odwiedziła swoich czeskich przyjaciół. Uczniowie wzięli udział w zawodach sportowych, zajęciach plastycznych, warsztatach fotograficznych. Czescy sąsiedzi przygotowali dla naszych podopiecznych wiele niespodzianek : naukę gotowania zupy nad ogniskiem, lekcje gry na bębnach afrykańskich i wspaniałą wycieczkę. Był to wyjazd do Muzeum Przyrodniczego, gdzie każdy mógł odkrywać niezwykły świat flory i fauny za pomocą zmysłów. Wieczorami młodzież integrowała się podczas wspólnych zabaw i dyskotek.

 

 

 

 

 

 

WYJAZD INTEGRACYJNY

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DZIEŃ POLSKO - CZESKI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA PDF Drukuj Email

 

Projekt "Przyjaźń bez granic" realizowany jest w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Równać Szanse.

Misją programu "Równać Szanse" jest wyrównywanie szans na dobry start  w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast (do 20 000 mieszkańców).

Celem projektu jest dalsza współpraca pomiędzy polską i czeską młodzieżą.

Ważnym elementem projektu jest integracja rówieśników niepełnosprawnych intelektualnie, zainteresowanie młodzieży polskiej kulturą i tradycją czeską, a młodzieży czeskiej kulturą i tradycją polską, rehabilitacja społeczna, kształtowanie umiejętności praktycznego działania, promocja uzdolnień (plastyczno-artystycznych) osób niepełnosprawnych.

Projekt obejmuje warsztaty i zajęcia polsko-czeskie, wystawę prac artystycznych, olimpiadę sportową, prezentację multimedialną, dyskoteki, ogniska integracyjne.

Zajęcia prowadzone będą przez młodzież polsko-czeską przy udziale wolontariuszy.

Efektem projektu będzie podtrzymywanie współpracy między młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie z Czech i Polski, zacieśnianie więzów przyjaźni, zainteresowanie społeczności lokalnej kulturą czeską oraz cykliczne promowanie wyników współpracy, działań młodzieży polskiej i czeskiej na Dniach Miasta Piławy Górnej.